diagnostyka neurologiczna

Diagnostyka neurologiczna

Kurs- diagnostyka neurologiczna w fizjoterapii

W ubiegły weekend odbyłem kurs z diagnostyki neurologicznej. Na kursie pogłębialiśmy wiedzę w zakresie przeprowadzania szczegółowego badania neurologicznego. W głównej mierze skupiliśmy się na badaniu: czucia, siły mięśniowej, odruchów, koordynacji, objawów dodatkowych, nerwów czaszkowych oraz diagnostyce różnicowej. Był to bardzo profesjonalnie przeprowadzony kurs pod okiem mgr. Rafała Bochyńskiego, dyplomowanego osteopaty.
Spędziłem sporo czasu na nauce neurologii na podstawie dostępnej literatury, jednak na kursie całość została bardzo dobrze usystematyzowana. Dzięki włożonej wcześniej pracy i specjalistycznej wiedzy nabytej na ostatnim szkoleniu, jestem jeszcze lepiej przygotowany do diagnostyki, a tym samym w bardziej zdecydowany sposób mogę określić rodzaj zaburzenia oraz miejsce jego występowania.

Diagnostyka neurologiczna, czyli szukanie przyczyny

Problematyczną sprawą na tle obecnie intensywnie rozprzestrzeniających się kursów w Polsce jest brak odpowiedniej wiedzy z zakresu diagnostyki i wnioskowania klinicznego.  Bardzo dużo osób rzuca się ślepo na techniki, zapominając o podstawowej i tak szlachetnej nauce jak anatomia oraz obszernej wiedzy z zakresu diagnostyki. W swoim gabinecie staram się przede wszystkim dociekać przyczyny powstawania problemu – kiedy ktoś przychodzi do mnie np. z bólem barku, lubię określić przyczynę rozwinięcia się zaburzenia, a nie tylko usunąć go poprzez odpowiednie techniki. Ten błędny schemat może doprowadzić do pominięcia poważniejszej sytuacji chorobowej.
Na co dzień w swojej pracy pracuję z osobami, które zmagają się z różnego rodzaju neuropatiami czy neuralgiami dotyczącymi zaburzeń z zakresu obwodowego układu nerwowego. Dlatego ważnym jest, aby umieć zróżnicować podstawowe zaburzenia, takie jak:  mieloptia szyjna, stwardnienie rozsiane, nowotwór czy zespół Brown-Sequarda. Ponadto, dobrze rozwinięte umiejętności przekładają się na precyzyjne określenie miejsca zaburzenia, a co za tym idzie wiedzę, w którym miejscu dokładnie powinniśmy rozpocząć nasze leczenie, lub kiedy występuje taka potrzeba odesłać do innego specjalisty.

Diagnostyka neurologiczna
Dziękuję bardzo wykładowcy za poświęcony czas podczas szkolenia “DIAGNOSTYKA NEUROLOGICZNA W FIZJOTERAPII” i odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *