semiologia

Zjazd II – Semiologia – wnioskowanie kliniczne.

Zjazd II – Semiologia – wnioskowanie kliniczne

Kolejny zjazd z doświadczonym nauczycielem.

Badanie osteopatyczne – semiologia

W ubiegły weekend miałem przyjemność poznać kolejnego wykładowcę Akademii Osteopatii.
Uznana specjalistka, starszy wykładowca na Uniwersytecie Medycznym we Wiedniu oraz Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Osteopatów, czyli Diana Stockl.
John Martin Littlejohn mawiał „Myśl fizjologicznie, lecz anatomicznie” osobiście uważam, że ta maksyma świetnie oddaje sposób nauczania Diany. Cały weekend to istna burza mózgów pod kątem, anatomii, fizjologii, neurologii, immunologii, histologii, embriologii, endokrynologii, reumatologii, wnioskowania klinicznego. Od samego czytania może zakręcić się w głowie, prawda? Tak też było na zjeździe, istny wysyp informacji.

Nie wszystko od razu powala na kolana, ale z czasem może zainspirować do zrobienia kolejnego kroku.

Bardzo czekałem na ten zjazd, ponieważ jak pisałem w ostatnim poście -> https://www.kregoslupodnowa.pl/2020/11/01/diagnostyka-neurologiczna/ „Diagnostyka to podstawa”. Co prawda miałem nadzieję, że zjazd II semiologia – wnioskowanie kliniczne, będzie miał wymiar również praktyczny. Niestety ilość materiału sprawiła, że nie było to możliwe, więc musiałem maksymalnie wytężyć zwoje mózgowe, aby przyswoić maximum wiedzy. Wiele zagadnień było całkiem nowych. Mimo to niezwykle interesujących. jak np. embriologia, dzięki której anatomia ożywa i jest bardziej zrozumiała. Były też zagadnienia dotyczące budowy na poziomie komórkowym. Co daje zrozumienie tego jak od najmniejszej struktury drobne elementy naszego ciała docelowo budują i zawiadują naszym organizmem. Temat nie powalił mnie na kolana, ale wiem, że jest równie ważny. Nie wszystko musi być tak ekscytujące od pierwszego spotkania.

Co nowego, semiologia – czyli wiedza, która otwiera oczy.

Masa wnioskowania klinicznego, tego nigdy nie dość. Dobra diagnostyka i precyzyjne wskazanie problemu to właśnie to, co czyni nas profesjonalistami w swoim fachu i wyróżnia z tłumu.
Również zrozumienie procesów, które składają się na patomechanizm powstawania choroby oraz tego, jakie procesy warunkują skuteczną neutralizację antygenów.
Ciekawe rozwinięcie i wytłumaczenie stref Heada – czyli stref skórnych o zwiększonej wrażliwości odpowiadające chorobowo zmienionym narządom. W uzupełnieniu o dobrze znane mi już strefy Jariccota mogą być bardzo cennym narzędziem diagnostycznym narządów wewnętrznych.
Dodatkowe różnicowanie symptomów występujących u danej osoby może w sposób bezpośredni przyczynić się do odesłania osoby do wykwalifikowanego specjalisty, dzięki czemu zapobiec rozwojowi cięższych chorób. Kiedy zaczynamy wchodzi w patologię zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego jak ważnym i istotnym zagadnieniem jest diagnostyka różnicowa.  Semiologia czy też tzw. semiotyka lekarska to bardzo szeroki zakres wiedzy począwszy od anatomii i chorób neurologicznych, endokrynologicznych, wisceralnych, autoimmunologicznych, reumatycznych, moczowo płciowych, po choroby i zmiany kardiologiczne.

Nieoczywista oczywistość.

Czasami okazuje się, że ważniejsze na chwile obecną jest zmiana punktu widzenia niż sama nauka. Zrozumienie zagadnień i podążanie właściwą drogą pomaga nam odczuć, że zmierzamy we właściwym kierunku, aby osiągnąć sukces w tym konkretnym przypadku, jako dobry terapeuta. Wiem, że jeszcze dużo przede mną, ale dzięki skrupulatności i codziennej ciężkiej pracy mam nadzieje osiągać swoje cele i pomagać w sposób zrozumiały coraz szerszemu gronu osób a kiedy to konieczne wskazać drogę do rozwikłania zagadki, jaką są symptomy, z którymi często borykamy się chodząc od jednego do drugiego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *