terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo–krzyżowa – czym jest i jakie ma wartości terapeutyczne?

   Sylwia cierpiała od trzech dni na bardzo silny, migrenowy ból głowy. Nie pomagały jej środki przeciwbólowe oraz odczuwała silne mdłości, miała nadwrażliwość na światło i dźwięk. Dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej, trwającej półtorej godziny, rozluźnieniu podstawy czaszki i kości ciemieniowych– ból ustał.

   Robert doznał urazu żuchwy podczas gry w koszykówkę. Nastąpiło zwichnięcie stawu skroniowo–żuchwowego, miał silne bóle podczas mówienia i jedzenia. Klasyczne nastawienie żuchwy nie przyniosło efektu. Jeden zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej, przywrócił zachwianą równowagę.

   Marek, autystyczny ośmiolatek, wykazywał dużą nadpobudliwość i tendencje do samookaleczania. Nie pomagała specjalna dieta ani inne formy terapii. Po kilu sesjach terapii czaszkowo-krzyżowej, bardzo się wyciszył i przestał się okaleczać. Poprawiała się również komunikacja z Markiem.

   Tomek, zestresowany właściciel przedsiębiorstwa, cierpiał na bóle brzucha i okolic mostka. Po każdym zabiegu terapii czaszkowo–krzyżowej czuje się znacznie lepiej i może skupić na swoich obowiązkach.

Czym jest ta „magiczna” terapia czaszkowo-krzyżowa, która pomaga w tak licznych przypadkach?

Terapia czaszkowo-krzyżowa – czym jest?

Terapia czaszkowo-krzyżowa zaliczana jest do medycyny interwencyjnej. Pomaga w wielu przypadkach, w których bezradna staje się medycyna konwencjonalna. Należy do nauka osteopatycznych i nazywana jest „Osteopatią Kranialną”. Można ją także przyporządkować do terapii stymulującej, ponieważ reguluje w organizmie mechanizmy samoregulacji.

Psychoterapia przez tkanki

Co ciekawe, terapię czaszkowo-krzyżową niekiedy nazywa się „psychoterapią tkankową”. W swojej zaawansowanej postaci, obejmuje ona pracę z emocjami, poprzez pracę głównie z tkaną łączną, która ma zdolność magazynowania traumatycznych przeżyć. Terapia ta jest więc terapią holistyczną – zajmującą się ciałem fizycznym, umysłem i duszą.

Jak powiedział John Upledger (amerykański osteopatia, autor owej metody):

„ludzie cierpią pomimo rozwiniętych technik medycznych, ponieważ medycyna konwencjonalna nie chce uznać systemu czaszkowo–krzyżowego”.

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, to się zmieni i techniki terapii czaszkowo-krzyżowej zostaną wdrożone do szkół medycznych oraz szpitali.

Wiedza i współpraca z pacjentem oraz niekonwencjonalne metody

W skutecznym stosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej niezbędna jest dobra znajomość anatomii i fizjologii. Dzięki odpowiedniej pracy i intencji terapeuty do tkanek docierają informacje, które uruchamiają procesy samoleczenia. Niezwykle ważna jest współpraca pacjenta z terapeutą i wizualizacja – uruchamia ona mechanizmy pracy z podświadomością. Ponadto, by wzmocnić efektywność terapii, wykorzystuje się niektóre techniki „bioenergii”. Korzysta się także z efektu placebo, dzięki któremu – co potwierdzają badania – zachodzą autentyczne zmiany biochemiczne i elektrofizjologiczne.

W naszym organizmie jest wiele dróg rozchodzenia się informacji. Przykładem tego jest chociażby akupunktura, licząca kilka tysięcy lat nauka wywodząca się z Chin, gdzie meridiany i punkty akupunkturowe stanowią kanały energetyczne łączące narządy wewnętrzne – choć nie mają ścisłego związku z połączeniami nerwowymi.

Wspomniany już John Upledger, twórca terapii czaszkowo–krzyżowej, opierał się nie tylko na dokonaniach i doświadczeniach innych badaczy (w tym głównie dr Williama Sutherlanda, odkrywcy pierwotnego mechanizmu oddechowego), ale również czerpał wiedzę z: jogi klasycznej, nauk Dalekiego Wschodu, hinduskiej ajurwedy, tradycyjnej medycyny Indian oraz współczesnej psychologii.  To właśnie na bazie tak bogatej wiedzy i obserwacji, stworzył terapię, która wykorzystuje naturalną inteligencję organizmu.

terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa – jak przebiega?

Terapię czaszkowo-krzyżową prowadzi się poprzez delikatny dotyk oraz stymulacje ruchową danego obszaru ciała. Polega na subtelnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których napięcie może sprawić wiele kłopotów zdrowotnych. W terapii tej niezwykle ważne jest badanie palpacyjne (dotyk). Wykorzystuje się także inne techniki, taki jak: testowanie ruchu, metody pośrednie i bezpośrednie, manipulacje, mobilizację, badanie rytmu kranialnego itp.

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa – dla kogo?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest z powodzeniem stosowana nie tylko u dorosłych i osób starszych, ale także dzieci. Ponadto wykorzystuje się ją w leczeniu zwierząt.

Na co pomaga Terapia Czaszkowo-Krzyżowa ?

Terapia czaszkowo-krzyżowa służy ogólnej i całościowej poprawie stanu zdrowia i funkcji ciała. Jej holistyczne działanie wykorzystuje zdolności samoregulacji organizmu. Poprzez pracę na tkance łącznej, w której skład wchodzi między innymi powięź, łącząca wszystko – terapia czaszkowo mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy! Polepsza ona ukrwienie narządów i krążenie w naczyniach. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, nerwowego, krążenia, limfatycznego i hormonalnego i mięśniowo–kostnego oraz przywraca naturalne siły samo uzdrawiające organizmu.

W jakich problemach zdrowotnych udać się na Terapię Czaszkowo-Krzyżową?

Terapia czaszkowo-krzyżowa skutecznie pomaga w licznych problemach zdrowotnych, są to m.in.:

–autyzm,

– kłopoty z koncentracją,

– nadpobudliwość,

– psychozy, zaburzenia osobowości,

– stres,

– dysleksja czy trudności w szkole,

– bóle i zawroty głowy, silne migreny,

– kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracająca zapalenia uszu u dzieci,

– zapalenia zatok,

– napięcia, bóle i zwichnięcia stawu skroniowo–żuchwowego,

– wady wymowy, zgrzytanie zębami, wady zgryzu,

– bóle kręgosłup i pleców,

– zapalenie korzonków, rwa kulszowa,

– skolioza,

– wszystkie urazy powypadkowe, powypadkowy uraz odgięci owy kręgosłupa

– bolesne napięcia barków.

Ponadto, terapia czaszkowo-krzyżowa: pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje napięciowe bóle brzucha, pomaga w chorobie „Meniera” (dysfunkcja błędnika), poprawia krążenie, prace układu odpornościowego oraz likwiduje urazy okołoporodowe.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – skuteczna, poparta wiedzą i doświadczeniem

Koncepcja teoretyczna terapii czaszkowo-krzyżowej powstała w oparciu o wiedze anatomiczną, fizjologiczną i obserwacje terapeutyczne. Zawiera w sobie diagnostykę oraz techniki prowadzące do poprawy zdrowia i jakości życia, reprezentuje holistyczne podejście, traktujące organizm całościowo.

Odpowiednie techniki, indywidualne podejście i dobieranie czasu trwania poszczególnych metod, czynni tą terapię nie tylko skuteczną, ale i bardzo przyjazną dla pacjenta.

 

 

Literatura:

„Terapia czaszkowo-krzyżowa. Skuteczne techniki leczenia” B.Przyjemska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *